Flóra a fauna - Krásy Austrálie

Klenoty Austrálie

Flóra i fauna Austrálie je velmi odlišná od zbytku světa, je to zapříčiněno hlavně tím, že je Austrálie izolována a má jiné prostředí než zbytek světa, díky tomu v Austrálii vzniklo nesmírné množství zvířat a rostlin. Za rozmanitostí rostlin a zvířat může také podnebí v Austrálii, které je velmi členité a rozmanité. Nejznámějším živočichem Austrálie je klokan a je prakticky symbolem tohoto světadílu. Kromě klokana v Austrálii žije nesmírné množství zvířat a rostlin, v dalších článcích Vám přiblížíme alespoň pár druhů zvířat a rostlin

Flóra

Flóra v Austrálii je velmi rozvinutá, neobvyklá a zvláštní díky tomu, že je Austrálie samostatný světadíl a vyvíjeli se zde rostliny, které na jiném světadíle nenajdete. Nejznámějším a netypičtějším zástupcem Australských rostlin je blahovičník (eukalyptus) v lesích nalezneme více než 700 druhů této rostliny. Dalšími velmi typickými a známými rostlinami jsou akácie (kapinice) kterých nalezneme více než 600 druhů. Známými dřevinami jsou přesličky, žlutokapy (takzvané trávové stromy), „lahvové stromy“ (Xanthorrhoea. Poblíž bažinatých oblastí jsou rozšířeny mangovníky, blahovičníky, akácie, aj. Austrálie se také pyšní velmi nádherně kvetoucími rostlinami, kajeputy rodu Melaleuca, v Austrálii jich můžeme naleznout až 120 druhů, další krásně kvetoucí rostlinou jsou orchideje.

Zajímavé rostliny

Nuytsie květnatá

 • Nazývá se také Australský vánoční stromek, protože její žluté květy zdobí západoaustralská města v období vánoc
 • Na této rostlině je zvláštností to, že je to tzv. parazitní rostlina, vysává totiž živiny z jiných rostlin pomocí kořenů (dokáže vysávat živiny s jiných stromů až z okolí 150 m), tuto rostlinu bychom mohli přirovnat ke jmelí, je to totiž také parazitní rostlina, ale oproti jmelí Nuytsie dorůstá výšek o 10 metrů a roste v podobě stromu.
 • Tyto parazitní rostliny se dožívají jen několik let života.

Kangoroo Paw (klokaní tlapičky) české pojmenování: klokanka sličná

 • Tato rostlina je národní rostlinou celé Austrálie.
 • Z hloučku travnatých listů vyrůstají až 2 metry dlouhé šlahouny z hedvábně ochlupených květů.
 • Zvláštnost u této rostliny je to, že tato rostlina využívá k opilování ptáky, a to tak, že nabízí ptákům sladký nektar a při jeho sání se uchytí na hlavu ptáka pil, který přenese na další rostliny.
 • Díky tomu, že různé druhy klokanky sličné umísťují pyl na různá místa na hlavy ptáků, nedojde tak k opylení jiné rostliny, než určitého druhu, pro který je tento pyl určen.

Eukalyptus (Blahovičník)

 • Tento strom je důležitý pro medvídka koalu, protože je to jeho jediný zdroj potravy (konkrétně listy a kůra Blahovičníku).
 • Tento strom dorůstá obrovských rozměrů, ale jsou i blahovičníky, které jsou v podobě keříků.
 • Kořeny jsou velmi silné a rostou do hloubky až 15 metrů, kvůli tomu, že v Austrálii se ze země velmi těžko dostává vláha.

Žlutokapy

 • Existuje 20 druhů
 • Žlutokapyrostou velmi pomalu, a to 1 metr přibližně za 30 let, proto nedorůstají ohromujících výšek, ale pouze výšky sedmi metrů.
 • Dlouhé travnaté odumírající listy tvoří kolem kmenu rostliny chomáče seschlých listů, které tvoří útočiště pro různé živočichy.
 • Tento úkryt však mohou zvířata využívat jen do prvního požáru, který je většinou začátkem jara nebo koncem zimy, kdy vypuknou požáry a tyto listy shoří a vznikne pouze holý kmen.
 • Žár ožehne rostlinu, tím se stimuluje a rostlina se pokryje tisíci bílých květů a díky nim se rozmnožuje.

Baobab

 • Tento druh stromu neroste pouze v Austrálii, ale také i v Africe.
 • Dosahují obrovských výšek, ale ne takových jako Blahovičník, díky svému mohutnému kmenu se dožívá mnoho let, některé stromy mají až tisíce let.

Fauna

V Austrálii žije obrovská škála zvířat, která se na jiných kontinentech světa nevyskytují (jsou tedy unikátní), je to zapříčiněno tím, že Austrálie je kontinent, který je odloučen od ostatních světadílů, díky tomu se Australský život vyvíjel jinak než na jiných kontinentech. 83% savců, 90% ryb a hmyzu, 89% plazů a 93% obojživelníků jsou endemičtí (vyskytují se pouze na jednom místě / kontynentu). Zvířata jako jsou: koala, klokan, vombat, vakoveverka, possum aj. na celém světě nenajdeme jinde než pouze v Austrálii. Veškeré domácí zvířata co tamější obyvatelé chovají byly dovezeny do Austrálie a převzati od objevitelů Austrálie

Klokan

 • Klokanům se nejlépe daří v polotrávnatých nížinách, jsou totiž býložravci.
 • Klokan může mít i 3 metry, z toho pouze 1 metr měří ocas, může vážit 20 až 90 kilogramů.
 • Má velmi zvláštní postavu: hlava je velmi malá, spodní část těla je široká, přední nohy jsou krátké a slouží k uchopení potravy, naopak jeho zadní nohy jsou velmi silné a svalnaté, slouží mu totiž k odrazu při běhu či skoku do výšky (dokáže vyskočit až 3 metry do výšky a doskočit až 10 metrů do dálky).
 • Klokan dokáže vyvinout rychlost až 50 km/h.
 • Mláďata klokana jsou při porodu 2 centimetry dlouhá, proto má klokan vak, ve kterém mládě dospívá.

Ptakopysk podivný

 • Jeho jméno přesně odpovídá jeho popisu má totiž zploštělý kachní zobák.
 • Jeho ocas se podobá bobřímu - je také zploštělý.
 • Ve vodě se pohybuje pomocí plovacích blan, jeho váha je přibližně 2 kilogramy.
 • Zajímavostí je, že ptakopysk klade vejce - i když je to savec.

Koala

 • Koala Vás okouzlí svým vzhledem, vypadá totiž jako plyšový medvídek.
 • Toto velmi milé zvířátko žije na stromech, ale pouze na vybraných druzích eukalyptů a nebo blahovičníku.
 • Koala se většinou z jeho stromu nehne ani na krok, protože má na stromě vše co potřebuje k životu, tj. jídlo v podobě lístků nebo kůry a vodu koala dokonce nepotřebuje.
 • Prospí většinu dne a to přesně 20 hodin denně, zbytek času koala jí.
 • Koalí mláďata jsou velmi malá a po narození nemají téměř ani jeden gram proto koala nosí své mláďata 6 měsíců ve vaku a pak na zádech.

Tasmánský čert

 • Tasmánský čert (ďábel medvědovitý) má velikost malého psa, spíše na první pohled vypadá jako medvídek.
 • Má velmi ostré zoubky a pokud se rozzuří, dokáže se neskutečně bránit.
 • Tasmánský čert se mu říká právě proto, že žije v Austrálii pouze na jednom místě a to na ostrově Tasmánie.

Nebezpečná zvířata

Žralok bílý

Toto zvíře je nejobávanějším zvířetem v Austrálii, vyskytuje se v pobřežních vodách a je považováno za zvíře člověku nebezpečné. Tento žralok byl po staletí huben rybáři a námořníky. Po odvysílání filmu Čelisti byl vybíjen ještě více, proto je teď žralok bílý na pokraji vyhynutí. Žralok ve skutečnosti lidi neloví, "jen" si je splete se svou běžnou kořistí (např. želva, tuleň..), žraloci se řídí mottem: "čím větší, tím lepší". Žralok loví systematicky, ke kořisti se přiblíží zezadu, zasadí jí první ránu a snaží se vytrhnout co největší kus masa, tím pádem kořist začne krvácet a žralok kolem kořisti krouží a počká si, až je kořist oslabena, aby mu jeho kořist neublížila až ji bude požírat, na člověka žralok utočí stejně, někdy se naštěstí podaří člověku zachránit. 

Krokodýl mořský

Tento krokodýl je největším plazem na světě, dorůstá velikosti až 9 metrů a může vážit až 1 tunu. Tento krokodýl dokáže ulovit zvíře velikosti bůvola. Tito krokodýli si libují v teplejších mořských vodách, ale byly dokonce viděni i na širém moři, několik kilometrů od břehu. Pohybuje se pomocí vlnění svalnatého těla, i když má mezi prsty plovací blánu, nevyužívá ji. Toto zvíře dokáže zachytit sebemenší pohyb ve vodě a dokáže zadržet až na 2 hodiny dech, má také nejsilnější stisk čelisti z celé zvířecí říše.

Čtyřhranka smrtelná

Je to živočich, který žije ve vodách Velkého Bariérového útesu. Má šest očí a to jí umožňuje vidět do všech stran, průměr její hlavy je 25 cm a délka ramen až 3 metry. Dokáže vyvinout stejnou rychlost jako člověk ve vodě, smrt může nastat i do 2 minut. Pokud někoho Čtyřhranka smrtelná požahá, ihned polejte ránu vinným octem, který mají na všech plážích a ihned resuscitujte, volejte linku 000 tj. pohotovost. Tato medúza se vyskytuje na severu Cairns v období od října do května a dále v období dešťů.

Australští hadi

V Austrálii můžeme natrefit až na 143 druhů hadů, z toho je 11 druhů užovek, 65 druhů korálovitých hadů aj. Austrálie se může také pomyslně chlubit titulem že se na tomto kontinentu vyskytuje nevíce jedovatých hadů na světě.

Taipan veliký 

Tento had je nejjedovatější na světe, dorůstá délky až 2 metrů a je velmi prudce jedovatý, jeho jed by usmrtil až sto lidí, protože ho má velmi hodně, dokáže člověka usmrtit do 1 hodiny vyskytuje se v stodolách a farmách protože ho zde lákají krysy a myši které jsou jeho hlavní potravou.

Pakobra východní 

Tento had je druhý nejjedovatější had na světě, dorůstá délky až 1,5metru, jeho jed je velmi prudce jedovatý, při útoku se had stočí do tvaru S a vymrští se do výšky s otevřenou tlamou, protože má velmi krátké jedovaté zuby (3mm), jeho potravou jsou krysy, myši, ještěrky, ptáci aj. vyskytuje se ve východní Austrálii s výjimkou Tasmánie.

Pakobra páskovaná 

Tento had je jedovatý, dorůstá délky až 1 metru, vyskytuje se i poblíž domů, farem i okrajích měst, je zde lákána potravou a tj. myši, krysy, potkani aj. vyskytuje se v severovýchodní Austrálii, Victorii, Tasmánii a South Australia jsou to jedny s nejoblíbenějších míst Austrálie a proto v posledních letech je uštknutí tímto hadem velmi časté.