OBECNÝ POPIS AUSTRÁLIE

Zeměpisný popis

Oficiální název Austrálie je Australské společenství. Austrálie se nachází na jižní polokouli. Je složena ze stejnojmenného ostrovu Austrálie, Tasmánií a dalšími menšími ostrůvky v oceánu: Jižním, Indickém a tichém. Austrálie má za sousední státy Indonésii, Východní Timor, Papuu Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy, Vanuatu, Novou Kaledonií a Nový Zéland.

Nachází se 118°-153° východní délky a 10°-39° jižní šířky, je umístěna na Indoaustralské desce.

Austrálie je omývána Tichým, Jižním a Indickým oceánem. Od Asie byla oddělena dále mořem Arafurským a Timorským. Pobřeží celé Austrálie tvoří zhruba 25 760 kilometrů.

Austrálie se skládá z 8 svazových států, kterými je Queensland, Severní teritorium, Západní Austrálie, Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales, Viktorie, Tasmánie, Teritorium hlavního města (více informací o rozdělení Austrálie se dozvíte v záložce Administrativní uspořádání země)

Popis povrchu

Povrch Austrálie je velmi málo členitý a proto největší plochu zabírají pouště a polopouště. Díky tomu je Austrálie nejsušším a nejplošším kontinentem na světě. Má také velmi malé množství úrodné půdy. Austrálie má také více klimatických pásem. Mírné klima je pouze v jihovýchodní a jihozápadní část Austrálie a to podél pobřeží. Naopak v severní části země je klima tropické.

Klima v Austrálii je také hodně ovlivněno oceány i jev El Niño ( jedná se o jev který nastává především kolem vánoc a jedná se o zeslabení studeného oceánského Peruánského proudu a s tím souvisí oteplení tamních vod).

Dále se v Austrálii nachází Velký bariérový útes, který je největším korálovým útesem světa má délku přes 2000 kilometrů. V Austrálii je také největší monolit na světě, jmenuje se Mount Augustus a nachází se v Západní Austrálii. Dalším pohořím je také Uluru které leží v centrální části.

Rozloha

Austrálie má rozlohu 7 686 850 km2. Proto je 6. největší stát na světe. Před Austrálií jsou státy Rusko, Kanada, Spojené státy americké, Brazílie, Čína. Austrálie je samostatný kontinent, v porovnání o ostatními kontitenty je nejmenším kontinentem na světě.

Podnebí

Austrálie je především pokryta pouštěmi a polopouštěmi, 40% povrchu je pokryto písečnými dunami. Dále 18% povrchu země zaujímá Australská poušť. V Austrálii se pouze na jihozápadě a jihovýchodě nachází mírný pás a je zde orná půda. Srážky nad Austrálii jsou velmi proměnlivé díky jevu El Niño  (jedná se o jev, který nastává především kolem vánoc a jedná se o zeslabení studeného oceánského Peruánského proudu a s tím souvisí oteplení tamních vod). Občas se nad Austrálii proženou písečné bouře, které zaviní přesuny tuny písku a dokážou se pokrýt pískem celé oblasti i státy.

Obyvatelstvo

Počet obyvatel Austrálie: 22 620 700

Měna ve všech státech je stejná a tj. Australský dolar.

Hory Austrálie 

Mawson Peak (2745 m n. m.) - druh hory je sopka. Mawson Peak se nachází v pohoří Big Ben na Heardově ostrově v Jižním oceánu.

Nejvyšší hory států a federací

Nový Jižní Wales

Mount Kosciuszko (2228 m n. m.) - Leží ve Sněžných horách a je součástí národního parku Kasciuszko ( má rozlohu 6 469km2)

Queensland

Mt. Bartle Frere (1622 m n. m.)

Tasmánie

Mount Ossa (1614 m n. m.) - Tato hora se nachází v národním parku Cradle Mountain-Lake St Clair National Park ( má rozlohu 1612 km2). Hora je dostupná při vrcholu však musíte zdolat několik skalnatých překážek tento národní park patří do světového dědictví UNESCO

Victoria

Mount Bogong (1986 m n. m.)

Západní Austrálie

Mount Meharry (1253 m n. m.)

Severní Teritorium

Mount Zeil (1531 m n. m.)

Teritorium hlavního města

Bimberi Peak (1912 m n. m.)

Řeky

Nejdelší řeka, která nevysychá je řeka Murray, má délku toku 2589 km. Tato řeka tvoří hranici mezi Novým Jižním Walesem a Victorií a dále protéká státem Jižní Austrálie. Řeka Murray má zdroje vody ze sněhu a deště, na jaro a léto hladina řeky stoupá z důvodu období dešťů a naopak v zimě řeka klesá z důvodu vysychání přítoků řeky. Řeka Murray se využívá k vodní dopravě ale pouze lodí s nízkým ponorem, dále k zavlažování, rybolovu a také k získávání vodní energie

Sněžná řeka - řeka se používá pro zavlažování polí a na řece se také nachází přehradní nádrž Eucumbene.

Morrumbidgee - řeka se používá pro zavlažování a pro zisk energie, dále na řece byla vybudována přehradní nadrž Burrinjuck a její součástí je vodní elektrárna. Řeka pramení v Australských Alpách.

Hospodářství

Austrálie je velmi vyspělým státem co se týče zemědělství a těžby nerostných surovin. Těží se zde nerostné suroviny, černé uhlí, hnědé uhlí, železná ruda, ropa, zemní plyn, olovo, bauxit, cín, měď, mangan, zlato, diamanty, nikl, stříbro, uran, zirkon, palladium, opál, platina a jiné.

Průmyslové odvětví

 • Hutnictví: barevné kovy, hliník, surové železo, ocel
 • Chemie: kyseliny, plastické hmoty, superfosfáty
 • Petrochemie: rafinérie ropy
 • Strojírenství: výroba aut
 • Textilní průmysl
 • Potravinářství
 • Výroba elektrické energie

Průmyslová centra

 • Melbourne
 • Sydney
 • Newcastle
 • Perth
 • Brisbane
 • Adelaide
 • Geelong

Zemědělství

Druhy rostlin: pšenice, oves, ječmen, cukrová třtina, luštěniny, brambory, bavlna, zelenina, ovoce, řepka, vinná réva, chmel, tabák, sorgo, slunečnice aj.

Chov zvířat: ovce (v Austrálii se pěstuje více jak 100 000 000 ovcí to je 5x více než lidí, chov ovcí je velmi důležitou součástí pro živočišnou výrobu), prasata, koně, rybolov, skot aj.